yaz kaşıntısı

Bir kol veya bacak gibi belirli küçük alanlarda veya vücudunuzun üzerinde kaşıntılı cildiniz olabilir. Kaşıntılı cilt, deride gözle görülür herhangi bir değişiklik yapmadan ortaya çıkabilir. Veya aşağıdakilerle ilişkili olabilir:

Kızarıklık
Darbeler, lekeler veya kabarcıklar
Kuru, kırık cilt
Ciltteki lezyon veya pullu doku
Bazen kaşıntı uzun sürer ve yoğun olabilir. Alanı ovarsanız veya çizerseniz, daha da kıvrılır. Ve ne kadar çok kaşınırsa o kadar çizersin. Bu kaşıntı çizilme döngüsünü kırmak zor olabilir, ancak çizilmeye devam edilmesi derinize zarar verebilir veya enfeksiyona neden olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kaşıntı varsa, doktorunuza veya bir deri hastalığı uzmanına (dermatolog) bakın:

İki haftadan fazla süren ve kendi kendine bakım önlemleri ile iyileşme göstermeyen
Şiddetlidir ve sizi günlük randevularınızdan rahatsız eder veya sizi uyarmayı engeller
Aniden ortaya çıkar ve kolayca açıklanamaz
Tüm vücudunuzu etkiliyor
Aşırı yorgunluk, kilo kaybı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler veya üriner frekans, ateş veya deride kızarıklık gibi diğer bulgular ve belirtiler eşlik eder
Sebepler

Kaşıntılı cildin olası nedenleri şunlardır:

Kuru cilt. Kaşıntı bölgesinde parlak kırmızı çarpmalar veya bir miktar dramatik değişiklik görmüyorsanız, kuru cilt (kseroz) muhtemel bir nedendir. Kuru cilt genellikle yaşlılık ya da uzun süre klima ya da merkezi ısıtma kullanımı, yıkama ya da banyo yapma gibi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır.
Cilt koşulları ve kızarıklıklar. Birçok cilt rahatsızlığı, egzama (dermatit), sedef hastalığı, uyuz, bit, su çiçeği ve kovanları da içerir. Kaşıntı genellikle belirli alanları etkiler ve kırmızı, tahriş olmuş cilt veya darbe ve kabarcıklar gibi diğer belirtiler eşlik eder.
İç hastalıkları. Kaşıntılı cilt altta yatan bir hastalığın semptomu olabilir. Bunlara karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları ve lösemi ve lenfoma da dahil olmak üzere kanserler dahildir. Kaşıntı genelde tüm vücudu etkiler. Sürekli çizilmiş bölgeler hariç cilt normal görünmeyebilir.
Sinir bozuklukları. Sinir sistemini etkileyen koşullar – multipl skleroz, diabetes mellitus, sıkışmış sinirler ve zona (herpes zoster) – kaşıntıya neden olabilir.
Tahriş ve alerjik reaksiyonlar. Yün, kimyasallar, sabunlar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Bazen zehirli sarmaşık veya kozmetik gibi madde alerjik reaksiyona neden olur. Gıda alerjileri de cildin kaşınmasına neden olabilir.
İlaçlar. Antibiyotikler, antifungal ilaçlar veya narkotik ağrı kesiciler gibi ilaçlara karşı reaksiyonlar, yaygın döküntülere ve kaşıntıya neden olabilir.
Gebelik. Hamilelik sırasında, bazı kadınlar özellikle karında ve bacaklarda kaşıntılı cildi hissederler. Ayrıca, dermatit gibi kaşıntılı cilt koşulları gebelik süresince kötüleşebilir.
Komplikasyonlar

Kaşıntı cildi hayatınızın kalitesini etkileyebilir. Uzun süren kaşıntı ve çizilmeler, kaşıntının yoğunluğunu artırabilir ve muhtemelen aşağıdakilere yol açabilir:

Cilt yaralanması
Enfeksiyon
Yara izi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s